Schedule

What’s left of 2016

September

13 – Tim Berne’s Snakeoil at Korzo, 10:30 pm

16 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, The Side Door, Old Lyme, CT

18 – Steve Coleman Five Elements at the Stone [Mark Turner, Jonathan Finlayson, Thomas Morgan, Neeraj Mehta]

20-22 – Steve Coleman’s Natal Eclipse at the Stone

October

2 – Ches Smith We All Break at the Stone, NYC

4 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls at the Jazz Standard

22 – Matt Mitchell Trio [Kim Cass, Kate Gentile] at National Sawdust for the John Zorn Bagatelles Marathon. We play at 3:30 pm for 30 minutes.

25 – Ava Mendoza, The Stone, NYC

28 – Matt Mitchell Quartet at Firehouse 12, New Haven, CT

November

3-5 – Anna Webber Simple Trio New England tour and CD Release of Binary

9-19 – Quinsin Nachoff Flux CD Release tour of US and Canada

December

1 – Quinsin Nachoff Flux NYC CD release, Cornelia St Cafe

2 – Quinsin Nachoff Flux at Cafe Resonance, Montreal

7 – Tim Berne Trio with Dan Weiss at The Jazz Gallery

14 – Tim Berne Trio with Dan Weiss at The Jazz Gallery

20 – Matt Mitchell Quartet at Korzo, 9 pm *sharp*

Older 2016

January

2 – John Zorn Improv Night at The Stone [George Lewis, Ches Smith, Tyshawn Sorey, Brian Marsella, Tim Keiper, Cyro Baptista, Charles Bernstein]

6 – Matt Mitchell Quartet [Speed, Tordini, Weiss] at the Jazz Standard, NYC

11-15 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls Central and South America mini-tour

16 – Ohad Talmor’s Grand Ensemble, Winter Jazz Fest, NYC

16 – Tim Berne’s Sideshow [Ralph Alessi, John Hebert, Dan Weiss], Winter Jazz Fest, Joe’s Pub

18 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Joe’s Pub, NYC

27 – Kate Gentile Quartet, Seeds, Brooklyn

28-29 – recording session for Kate Gentile Quartet record

28 – Craig Taborn new all electric group [Ches, Maneri], The Stone, 10 pm set

February

12-13 – Dan Weiss Drummers Suite CD Release, Jazz Gallery, NYC

20 – Darius Jones Quartet, The Stone, NYC

March

1-6 – Matt Mitchell Stone Residency

1 – 8 and 10 pmMatt Mitchell Quartet = Chris Speed – tenor sax, clarinet, Matt Mitchell – piano, Chris Tordini – bass, Dan Weiss – drums
2 – 8 pmKate Gentile Quintet = Chris Speed – tenor sax, clarinet, Hank Roberts – cello, Matt Mitchell – piano, analog synth, Adam Hopkins – bass, Kate Gentile – drums and compositions
2 – 10 pmSnark Horse = Jon Irabagon – saxophones, Ben Gerstein – trombone, Mary Halvorson – guitar, Matt Mitchell – piano, electronics, compositions, Kate Gentile – drums, compositions
3 – 8 and 10 pmFiction = Matt Mitchell – piano, Ches Smith – drums, percussion, vibes
4 – 8 and 10 pmNormal Remarkable Persons = Tim Berne – alto sax, Travis LaPlante – tenor sax, Shane Endsley – trumpet , Matt Mitchell – piano, analog synth, Ches Smith – drums, percussion, vibes, Dan Weiss – drums, tabla, Tyshawn Sorey – drums, trombone
5 – 8 pmFourth Floor = Matt Mitchell – piano, Dan Weiss – drums
5 – 10 pmStretch Goal – Sprees = Caroline Davis – voice, flute, alto sax, Anna Webber – flute, alto flute, Katie Ambacher – flute, piccolo, Chris Speed – tenor sax, clarinet, Mara Mayer – clarinet/bass clarinet, Sam Sadigursky – clarinet, bass clarinet, Eb clarinet, alto flute, Ben Kono – English horn, alto flute, bass clarinet, Sara Schoenbeck – bassoon, Jonathan Goldberger – acoustic and electric guitars, Matt Mitchell – piano, Chris Tordini – bass, Dan Weiss – drums
6 – 8 pmStretch Goal – Mad Homonyms = Matt Mitchell – piano, analog synth, Ava Mendoza – guitar, Katie Young – bassoon, Ben Gerstein – trombone, Molly Germer – violin, Joana Mattrey – viola, Christopher Hoffman – cello, Ches Smith – drums, percussion, vibes
6 – 10 pmStretch Goal – Phalanx Ambassadors = Miles Okazaki – acoustic and electric guitar, Matt Mitchell – piano, electronics, Patty Francheschy – vibes , Satoshi Takeishi – percussion, Kim Cass – bass, Kate Gentile – drums

9 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, ICA in Boston

20 – solo concert of John Zorn’s Bagatelles, The Stone, NYC

21 – triple solo concert w Kim Cass and Sam Ospovat at 65Fen, Brooklyn

22-23 – Michael Formanek’s Ensemble Kolossus, Jazz Standard, NYC

27 – John Zorn’s Bagatelles with Jon Irabagon/Drew Gress/Tom Rainey, The Stone, NYC

April

1-7 – Anna Webber Simple Trio US/Canada tour

15-17 – JD Allen Quartet at Smoke, NYC

19 – Kate Gentile Mannequins at Korzo

27-30 – Tim Berne Electric Snakeoil Europe tour

May

1-15 – Tim Berne Electric Snakeoil Europe tour

24-31 – Anna Webber Simple Trio Europe tour and recordings

June

3 – Mario Pavone Blue Dialect Trio, Firehouse 12, New Haven, CT

5 – Matt Mitchell Trio [Kim Cass, Dan Weiss] playing John Zorn’s Bagatelles, The Stone, NYC

10 – Jonathan Finlayson’s Sicilian Defense, Bryant Park, NYC

22 – trio with Kim Cass and Sam Ospovat, Manhattan Inn

24-31 – teaching at Siena Jazz Workshop

July

7 – Mario Pavone Blue Dialect Trio, the Stone, NYC

8 – Horse Phalanx Trio [Kim Cass, Kate Gentile] at the Owl, NYC

12 – Horse Phalanx Trio [Kim Cass, Kate Gentile] at Korzo, NYC

15 – Ben Perowsky Trio w Tim Berne at the Owl, NYC

17 – Ches Smith We All Break at Wassermusik Festival, Berlin

24-31 – teaching at Siena Jazz Workshop

August

3-7 – Tim Berne’s Snakeoil European dates

10 – John Zorn Bagatelles at the Village Vangaurd, with Jon Irabagon/Drew Gress/Tom Rainey

12 – Matt Mitchell Trio w Kim Cass and Dan Weiss at the Village Vanguard playing John Zorn’s Bagatelles, 7 pm

24 – Sebastian Noelle Quintet at Cornelia St Cafe [Marc Mommas, Matt Clohesy, Dan Weiss]

September

13 – Tim Berne’s Snakeoil at Korzo, 10:30 pm

16 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, The Side Door, Old Lyme, CT

18 – Steve Coleman Five Elements at the Stone [Mark Turner, Jonathan Finlayson, Thomas Morgan, Neeraj Mehta]

20-22 – Steve Coleman’s Natal Eclipse at the Stone

October

2 – Ches Smith We All Break at the Stone, NYC

4 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls at the Jazz Standard

22 – Matt Mitchell Trio [Kim Cass, Kate Gentile] at National Sawdust for the John Zorn Bagatelles Marathon. We play at 3:30 pm for 30 minutes.

25 – Ava Mendoza, The Stone, NYC

28 – Matt Mitchell Quartet at Firehouse 12, New Haven, CT

November

3-5 – Anna Webber Simple Trio New England tour

9-19 – Quinsin Nachoff Flux CD Release tour of US and Canada

December

1 – Quinsin Nachoff Flux NYC CD release, Cornelia St Cafe

2 – Quinsin Nachoff Flux at Cafe Resonance, Montreal

20 – Matt Mitchell Quartet at Korzo, 9 pm *sharp*

 

BYGONE YEARS

2015

January

6 – Matt Mitchell Quartet [Speed, Tordini, Weiss] at the Jazz Gallery, NYC

8-9 – Recording of Matt Mitchell Quartet album

9 – Dave Douglas Quintet at Winter Jazz Fest. 9:15 at Judson Church [NYC]

10 – Three sets at Winter Jazz Fest [NYC]

7 pm – Dan Weiss Large Ensemble – The Players Theater
8:15 pm – Darius Jones Brigitte’s Baby – The Players Theater
10 pm – Rudresh Mahanthappa’s Bird Calls – Minetta Lane

11 – Matt Mitchell Fiction duo with Ches Smith at Bohemian Caverns in Washington DC

17 – Clarence Penn Quartet, Vermont Jazz Center

27 – Matt Mitchell Fiction duo with Ches Smith at Korzo, Brooklyn. 10:30 pm

February

2-3 – Recording of new Dave Douglas Quintet album

7 – duo with Tim Berne at Roberto’s Winds, NYC

11-14 – Matt Mitchell Quartet [Speed, Tordini, Weiss] residency at Seeds, Brooklyn

19-28 – Tim Berne Snakeoil Europe Tour

March

1-9 – Tim Berne Snakeoil Europe Tour

18 – Dave Douglas Quintet at West Chester University, West Chester, PA

19-22 – Lee Konitz/Dave Douglas Quintet at The Jazz Standard, NYC

25 – Linda Oh Quartet at 55 Bar, NYC

27-31 – Tim Berne’s Snakeoil South America Tour

April

1-3 – Tim Berne’s Snakeoil South America Tour

8-12 Anna Webber trio western US tour

21 – Tim Berne Snakeoil at the Jazz Standard

23-30 – Tim Berne Snakeoil eastern US tour

27 – Linda Oh Quartet at 55 Bar

28-29 – Tim Berne Snakeoil eastern US tour

May

3-12 – Tim Berne Snakeoil midwest/western US tour

15 – Duo w Tim Berne at Firehouse 12, New Haven, CT

17 – Jonathan Finlayson Silician Defense, Vermont

22-23 – Ohad Talmor Grand Ensemble, Jazz Gallery, NYC

30 – Jon Irabagon Quartet, Cornelia St Cafe, NYC

June

5 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Firehouse 12, New Haven, CT

10 – John Hollenbeck Large Ensemble, The Jazz Standard, NYC

13 – Matt Mitchell Quartet, Greenwich House, NYC

26-27 – Jonathan Finlayson Sextet, Jazz Gallery, NYC

30 – Snark Horse w Jon Irabagon, Korzo, NYC

July

3 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Iowa City Jazz Fest

11 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Krefeld, DE

12 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, North Sea Jazz Festival, Rotterdam

14 – Jeff Davis Quartet, Korzo, NYC

18-19 – Michael Attias Spun Tree, Ibeam, NYC

21 – Shawn Baltazor/Sylvain Rifflet/Jon Irabagon/John Hebert, Korzo, NYC

27 – Jonathan Finlayson’s Sicilian Defense, Hartford Monday Night Jazz, Hartford, CT

31 -John Hollenbeck Large Ensemble, Newport Jazz Festival, Newport, RI

August

2 – Darius Jones Quartet, Why Not? Jazz, NYC

5-12 – We All Break, Brooklyn residency, NYC

16 – Kate Gentile Quartet, Three’s Brewing, NYC

20 – Darius Jones Quartet w Emilie Lesbros, The Jazz Gallery, NYC

23 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Charlie Parker Festival, NYC

28 – Chris Lightcap’s Big Mouth, Saalfelden Jazz Festival, Saalfelden, Austria

29 – Chris Lightcap’s Big Mouth, Willisau Jazz Festival, Willisau, CH

30 – Mario Pavone’s Blue Dialect Trio plus Ellery Eskelin and Dave Ballou, Cornelia St Cafe, NYC

31 – Mario Pavone’s Blue Dialect Trio, Cornelia St Cafe, NYC

September

2 – Jon Irabagon Quartet, Jazz Standard, NYC

5 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Detroit Jazz Festival

6 – Dave Douglas Quintet, Detroit Jazz Festival

10-12 – Kate Gentile Quartet, Ibeam, NYC

16 – Electric Snark Horse, Rye, Williamsburg/NYC

18 – Darius Jones Quartet, Guelph Jazz Festival, Toronto

20 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Monterey Jazz Festival

27 – Jon Irabagon Quartet premiering John Zorn’s Bagatelles, The Stone, NYC

October

11-25 – Dave Douglas Quintet, Europe tour

26-31 – Dave Douglas Quintet, Australia tour

November

1-3 – Dave Douglas Quintet, Australia tour

7 – Dave Douglas Quintet, Albright Knox Gallery, Buffalo, NY

12-18 – Dave Douglas Quintet, US tour

19-22 – Dave Douglas Quintet, The Jazz Standard, NYC

December

8 – Gordon Grdina Quartet, Shapeshifter Lab, Brooklyn

12 – Rudresh Mahanthappa Bird Calls, Miller Theater, Columbia University, NYC

15 – duo w Tim Barnes, The Clinker, NYC

19-20 – Anna Webber trio, Ibeam, NYC

27 – Russ Johnson/Jon Irabagon quintet, The Hungry Brain, Chicago

2014

December

18-20 – Recording new Dan Weiss Large Ensemble record

21-23 – Recording new Tim Berne Snakeoil record

Leave a Reply